Strefa wsparcia
Baza wiedzy powstała, by w możliwie jak najszerszym zakresie wspierać Pacjentów i ich rodziny w chorobie. Znajdują się w niej najważniejsze informacje prawne, medyczne, porady z życia codziennego i wskazówki, jak radzić sobie z emocjami, które towarzyszą zaburzeniom pamięci, zarówno w przypadku pacjentów, jak i opiekunów.
30 lipca, 2024
Rola aktywności fizycznej u osób z zaburzeniami pamięci
Regularna aktywność fizyczna przynosi szereg korzyści zdrowotnych, m.in. zmniejsza ryzyko zapadalności na przewlekłe choroby, jak schorzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu II, otyłość, czy depresja. Przeprowadzone badania wykazały, że umiarkowana aktywność poprawia parametry poznawcze u osób z zaburzeniami pamięci, łagodzi zaburzenia zachowania oraz reguluje sen. Co więcej, może wpływać na spowolnienie przebiegu choroby Alzheimera, opóźniając początek wystąpienia objawów. Dlatego na każdym etapie życia ruch powinien być traktowany jako niezbędny element profilaktyki. Jakie typy aktywności fizycznej są rekomendowane i jaka częstotliwość treningów jest potrzebna w kontekście poprawy funkcji poznawczych?
16 lipca, 2024
Diagnostyka neuropsychologiczna w identyfikacji zaburzeń pamięci
Pamięć jest jedną z najważniejszych funkcji poznawczych mózgu. Dzięki niej magazynujemy i przetwarzamy informacje dnia codziennego. Funkcje pamięciowe mogą zostać zaburzone przez wiele czynników chorobowych, psychologicznych oraz emocjonalnych, jak stres, depresja czy lęk. Sytuacje, kiedy zaczynamy zauważać u siebie lub u swoich bliskich problemy z zapamiętywaniem, pogorszenie koncentracji, a także trudności w skupieniu uwagi wymagają diagnozy. Niezbędnym narzędziem w ocenie funkcji poznawczych i rozpoznawaniu potencjalnych deficytów, jest diagnostyka neuropsychologiczna. Na podstawie badania można znaleźć przyczynę oraz opracować zindywidualizowany plan terapii dostosowany do sytuacji zdrowotnej i zasobów Pacjenta.
20 czerwca, 2024
Zaburzenia pamięci a depresja:jak rozpoznać różnicę?
Wraz z upływem czasu i starzeniem organizmu pogarszają się zdolności poznawcze, takie jak pamięć, uwaga, myślenie oraz zdolność podejmowania decyzji. Wyodrębnienie różnic pomiędzy zaburzeniami pamięci, spowodowanymi m.in. chorobami otępiennymi od depresji stanowi duże wyzwanie diagnostyczne, ponieważ obie przypadłości manifestują podobne objawy. Osoby z otępieniem bardzo często mają zaburzenia nastroju przypominające stany depresyjne, natomiast pacjenci chorzy na depresję doświadczają zaburzeń funkcji poznawczych. Klasyfikacja podobieństw i różnic pomiędzy tymi stanami pozwala wdrożyć efektywny plan leczenia.
12 czerwca, 2024
Czy zaburzenia snu mogą być przyczyną problemów z pamięcią?
Badania dowodzą, że nawet co czwarta dorosła osoba w Polsce cierpi na zaburzenia snu. W trakcie nocnego odpoczynku, który wynosi średnio 30% całego życia, następuje regeneracja organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. Chroniczne skrócenie czasu snu, a także wielokrotne wybudzanie w ciągu nocy zwiększają ryzyko rozwoju poważnych chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy depresja.
29 maja, 2024
Wykorzystanie sztuki i muzyki– w terapii pacjentów z zaburzeniami pamięci
Zarówno muzyka, jak i sztuka mogą być ciekawym urozmaiceniem w terapii zaburzeń pamięci. Muzyka dzięki różnym dźwiękom i tonom wpływa pozytywnie na regulację układu nerwowego.
24 kwietnia, 2024
Trening poznawczy i wspólny czas – jak to połączyć?
Do funkcji poznawczych zaliczamy m.in. pamięć, koncentrację czy zdolność przetwarzania informacji. Funkcje te wraz z wiekiem, a także na skutek niektórych chorób, ulegają pogorszeniu. To właśnie tu z pomocą przychodzi trening poznawczy. Na czym on dokładnie polega? Które aktywności mogą być odpowiedzią na wspólne spędzanie czasu z seniorem i jednoczesne trenowanie jego funkcji poznawczych? Odpowiadamy!
11 kwietnia, 2024
Wyzwania stojące przed opiekunem osoby starszej z chorobami otępiennymi
Opieka nad starszą osobą z chorobą otępienną jest ogromnym wyzwaniem, z czego każdy, kto się jej podejmuje, musi zdawać sobie sprawę. Choroby otępienne, jak np. Alzheimer czy otępienie naczyniopochodne, wprowadzają nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne i psychiczne zmiany, które mają znaczący wpływ na życie zarówno pacjenta, jak i jego opiekuna. Zrozumienie tych wyzwań staje się kluczowym elementem skutecznej opieki nad osobami starszymi dotkniętymi tego typu problemami. Przyjrzyjmy się bliżej wyzwaniom, jakie stoją przed opiekunem osoby starszej z chorobami otępiennymi. Skoncentrujemy się nie tylko na aspektach medycznych, ale także na codziennych realiach życia, które dla tych osób stają się coraz bardziej skomplikowane.
13 lutego, 2024Poradnik praktyczny
Starzenie się, roztargnienie czy choroba otępienna – czemu przypisać niepokojące objawy?
Większość z nas ma czasem takie dni, gdy czujemy się wyjątkowo roztargnieni, nie możemy zebrać myśli albo zapominamy o wielu kwestiach. Takie sytuacje zwykle zrzucamy na zmęczenie albo – w późniejszym okresie życia – traktujemy jako naturalny efekt procesu starzenia się, który wpływa zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach mogą to być symptomy poważnego schorzenia, jakim jest choroba otępienna. Dlatego warto zachować czujność względem siebie, jak i bliskich, a wszystkie wątpliwości czy niepokojące sygnały konsultować z lekarzem.
Od czego ZACZĄĆ?
Schemat 1
Jeśli podstawowym problemem jest pogorszenie pamięci u Pacjenta, który dotychczas nie był diagnozowany lub wykonywano już wcześniej diagnostykę neurologiczną, zazwyczaj proponujemy pierwszą konsultację u neurologa. W trakcie tej wizyty neurolog ocenia dotychczas wykonane badania oraz określa potrzebę wykonania innych konsultacji (np. neuropsychologicznej lub psychiatrycznej), dalszej diagnostyki i ewentualnego rozpoczęcia lub modyfikacji leczenia w zależności od indywidualnych wskazań.
Schemat 2
W przypadku osób młodych, dotychczas nie leczących się przewlekle i nie diagnozowanych, zwykle proponujemy przeprowadzenie pierwszej wizyty u neuropsychologa, który na podstawie przeprowadzonej oceny funkcji poznawczych określi konieczność odbycia konsultacji neurologicznej lub psychiatrycznej albo zaproponuje inne postępowanie.
Schemat 3
Dla pacjentów mających skierowanie od innych lekarzy umówimy wizytę u specjalisty wskazanego na skierowaniu. Skierowanie nie jest konieczne do rejestracji na wizytę, jednak zawarte tam informacje medyczne mogą ułatwić i przyspieszyć rozpoznanie. Po zakończeniu diagnostyki i określeniu leczenia, o ile pacjent wyrazi na to zgodę, wydamy informację dla lekarza kierującego z rozpoznaniem i proponowanymi zaleceniami medycznymi dla chorego.