Emocje opiekuna osoby z zaburzeniami pamięci – jak sobie z nimi radzić?
Zdrowy opiekun to lepsza opieka
Opieka nad osobą chorą na chorobę Alzheimera, otępienną lub demencję to bardzo odpowiedzialna i trudna rola. Kondycja psychiczna i fizyczna opiekuna warunkuje jakość świadczonej pomocy. Musi on zatem pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i komfort, bo zdrowy opiekun to lepsza opieka.
Specyfika opieki nad osobą chorą
Choroba Alzheimera, choroba otępienna i demencja charakteryzują się postępującymi objawami, w tym nie tylko o podłożu kognitywnym (np. zaburzeniami pamięci, koncentracji, postrzegania czy mowy) ale również somatycznym (fizyczna manifestacja choroby). Opiekun (w tym np. specjalista, pielęgniarz, najbliższy członek rodziny) musi liczyć się z koniecznością rosnących wymagań i wyzwań. Ze względów logistycznych opieka nad jednym chorym bywa dzielona na kilkoro opiekunów, co pozwala na rozłożenie obowiązków i lepszy podział pracy. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
Opieka nad osobą chorą jest czasochłonna i absorbująca, co może powodować duże obciążenie psychiczne. Następstwami wykonywanej pracy mogą być m.in.:
- stany depresyjne,
- permanentny stres,
- poczucie wstydu,
- uczucie bezsilności,
- złość,
- rozdrażnienie,
- zachowania agresywne,
- poczucie winy.
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez dr n. med. Klich-Rączkę (2012) opieka nad osobą z zaburzeniami kognitywnymi wiąże się ze znacznie większym stresem niż opieka nad chorym cierpiącym na choroby somatyczne. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się bowiem nowe rodzaje problemów, w tym także finansowe i brak zrozumienia ze strony najbliższych. Te problemy z kolei są często przyczyną rezygnacji z podstawowej pracy zarobkowej opiekuna, skrócenia czasu przeznaczonego na odpoczynek i regenerację, a także przekładają się na ograniczenia w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.
Rodzaje problemów opiekuna osoby chorej
Rodzaje problemów osoby opiekującej się chorym na chorobę Alzheimera, chorobę otępienną czy też demencję, uzależnione są od kilku czynników, w tym stopnia zaawansowania choroby, sytuacji materialnej rodziny, wieku i stanu zdrowia opiekuna, a także poziomu wiedzy na temat specyfiki danej jednostki chorobowej.
Najczęstszymi problemami, z którymi borykają się opiekunowie, są m.in.:
- zmniejszona sprawność fizyczna – w przypadku gdy opiekun jest osobą powyżej 60. roku życia. Często on sam wymaga już opieki,
- brak specjalistycznej wiedzy na temat choroby,
- zwiększający się zakres obowiązków wraz z postępem choroby, a co za tym idzie zmniejszeniem sprawności osoby chorej,
- ryzyko rozwoju chorób przewlekłych – narastający stres i brak czasu mogą być przyczyną pojawienia się poważnych dolegliwości zdrowotnych, w tym nadciśnienia tętniczego, chorób serca i naczyń, obniżenia odporności, bezsenności, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, cukrzycy, zapalenia stawów itd.,
- zaniedbanie relacji rodzinnych,
- brak zrozumienia ze strony otoczenia,
- kurczące się zasoby finansowe.
Wszystkie powyższe czynniki mogą powodować przeciążenie psychiczne, a to z kolei zwiększa ryzyko rozwoju poważnych problemów natury emocjonalnej, w tym stanów lękowych, depresji, nerwicy i innych schorzeń psychosomatycznych.
Kształtowanie dobrych nawyków to lepsze samopoczucie
Samopoczucie opiekuna osoby cierpiącej z powodu choroby Alzheimera, demencji czy też choroby otępiennej, bezpośrednio przekłada się na jakość wykonywanej pracy. W związku z tym obowiązkiem opiekuna jest troska o własne zdrowie i unikanie zmęczenia.
Istnieje kilka sposobów na to, aby znacznie zredukować ryzyko przeciążenia psychicznego. Są nimi:
- ograniczenie obowiązków domowych – wystarczy jeden dzień w tygodniu, w którym rezygnuje się np. z dokładnego sprzątania czy gotowania obiadu. Pozwoli to zaoszczędzić czas, który warto przeznaczyć na odpoczynek i relaks,
- prośba o pomoc – najbliżsi członkowie rodziny, przyjaciele czy sąsiedzi mogą pomóc w drobnych sprawach, które pochłaniają czas opiekuna. Prośba nie musi dotyczyć bezpośrednio osoby chorej. Przykładem jest chociażby wykonanie niewielkich zakupów spożywczych czy wysłanie zaległej korespondencji,
- organizacja czasu wolnego – chociaż wydaje się to trudne, wygospodarowanie czasu na odpoczynek powinno być jednym z priorytetów opiekuna. Pozwala to na regenerację układu nerwowego i nabranie potrzebnego dystansu,
- troska o higienę snu – zaleca się, aby zsynchronizować czas snu z podopiecznym. Dobrym nawykiem może być odpoczynek w trakcie dziennych drzemek chorego.
Problemy emocjonalne opiekuna mogą być różne, co uzależnione jest od poszczególnych etapów choroby podopiecznego, jak i innych czynników zewnętrznych. Jeżeli stan zdrowia chorego na to pozwala, warto zadbać o odrobinę asertywności i zachęcać chorego do wykonywania niektórych czynności samodzielnie. Tym bardziej że może dać mu to wiele satysfakcji, a samemu opiekunowi zmniejszy liczbę obowiązków.
Opiekun, w szczególności blisko związany z chorym, ma tendencję do zaniedbywania swojego zdrowia psychicznego. Wdrożenie nawet niewielkich zmian, które pozwolą na odpoczynek, relaks czy też dłuższy sen, może znacząco podnieść komfort psychiczny opiekuna, a co za tym idzie jakość samej opieki nad osobą chorą.