Usługi
W Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci Affidea realizujemy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej na aparacie rezonansu magnetycznego 3T, badania laboratoryjne i konsultacje z lekarzami wyspecjalizowanymi w leczeniu chorób neurologicznych i otępiennych.
Konsultacja neurologiczna
stanowi pierwszy krok do ustalenia przyczyn trudności z pamięcią, które niepokoją chorego. Konsultacja ma na celu określenie stanu neurologicznego pacjenta, zaplanowanie optymalnych badań diagnostycznych niezbędnych dla określenia przyczyn dolegliwości i ich czynników ryzyka.
Rehabilitacja medyczna
jest istotna celem kwalifikacji do rehabilitacji ruchowej u chorych z zaburzeniami chodu, postawy, równowagi, które są częstymi dolegliwościami osób starszych lub z chorobami neurodegeneracyjnymi lub naczyniowymi mózgu np. po przebytym udarze, z wieloogniskowym naczyniopochodnym (np. miażdżycowym) uszkodzeniem mózgu.
REGULAMIN SPRZEDAŻY I REALIZACJI VOUCHERA "PAKIETY CENTRUM LECZENIA ZABURZEŃ PAMIĘCI AFFIDEA” WYDAWANEGO PRZEZ AFFIDEA SP. Z O. O. Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE
Choroby neurologiczne
Dowiedz się więcej o chorobach stanowiących przyczynę zaburzeń pamięci:
KIEDY PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ powinny budzić niepokój?
Przejściowe trudności z zapamiętywaniem nowych informacji mogą wystąpić u każdej zdrowej osoby. Być może czasem nie pamiętasz gdzie odłożyłeś telefon lub zapomniałeś imienia osoby, którą właśnie poznałeś. Takie sporadyczne sytuacje mogą być spowodowane na przykład stresem psychicznym lub przewlekłym zmęczeniem. U osób w podeszłym wieku stopniowe pogorszenie pamięci, rozpoznawania lub myślenia abstrakcyjnego są uważane za normalną część procesu starzenia. Jednak granica między stanem prawidłowym a nieodwracalną utratą pamięci lub innych funkcji, spowodowane chorobą Alzheimera lub innymi procesami chorobowymi zwłaszcza w początkowych ich stadiach, bywa trudna do ustalenia.
CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ po wizycie w Centrum Zaburzeń Pamięci i Neuroradiologii?
Dołożymy wszelkich starań aby w warunkach przyjaznych dla pacjenta przeprowadzić niezbędne badania diagnostyczne i postawić rozpoznanie oraz zaproponować i rozpocząć leczenie. Po zakończeniu diagnostyki zapewniamy wydanie pacjentowi informacji zwrotnej na temat diagnozy i dalszego leczenia.
Obejmują przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki zaburzeń pamięci lub innych chorób neurologicznych w oparciu o wielodyscyplinarne konsultacje specjalistyczne (neurologiczne, psychiatryczne, neuropsychologiczne, logopedyczne, dietetyczne, specjalisty rehabilitacji medycznej, neurochirurga) i badania obrazowe mózgu oceniane przez neuroradiologa. Zapewniamy dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej mającej zastosowanie w diagnostyce otępień: nowoczesnym 3T rezonansem magnetycznym z dedykowanym oprogramowaniem ułatwiającym diagnostykę chorób neurodegeneracyjnych oraz badań SPECT i PET-CT wykorzystujących techniki izotopowe umożliwiające np. wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Wykonujemy również badania laboratoryjne istotne w diagnostyce przyczyn zaburzeń pamięci poprzez określenie czynników ryzyka otępienia naczyniowego, diagnostykę zaburzeń hormonalnych, niedoborów witamin, ocenę wskaźników chorób autoimmunologicznych, predyspozycji genetycznych dla chorób otępiennych m.in. choroby Alzheimera, angiopatii amyloidowej, otępienia czołowo-skroniowego.
Wykonujemy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku oznaczeń wczesnych markerów choroby Alzheimera. Przeprowadzamy także badania ultrasonograficzne tętnic domózgowych oraz mózgowych w badaniach duplex-doppler w kierunku oceny zaawansowania miażdżycy i innych naczyniowych procesów chorobowych.
Wszystkie badania poza SPECT i PET-CT wykonywane są na miejscu – w Centrum Zaburzeń Pamięci i Neuroradiologii. Na życzenie pacjenta możemy zaplanować wykonanie wszystkich niezbędnych konsultacji i badań w ramach oferty tzw. diagnostyki jednego dnia.
Żaden pojedynczy test nie jest w stanie określić, czy dana osoba ma na pewno chorobę Alzheimera czy inną przyczynę zaburzeń pamięci. Postawienie rozpoznania i określenie optymalnego leczenia zazwyczaj wymaga przeprowadzenia specjalistycznych konsultacji oraz wykonania badań dodatkowych. W Centrum Zaburzeń Pamięci i Neuroradiologii pacjenci są oceniani kompleksowo przez doświadczony zespół specjalistów różnych dziedzin medycyny. Ocena obejmuje zazwyczaj dokładny wywiad medyczny, badanie fizyczne i neurologiczne, ocenę psychiatryczną i neuropsychologiczną a w razie potrzeby konsultację logopedyczną, dietetyczna lub neurochirurgiczną. W trakcie wizyt lekarskich określone zostaną wskazania medyczne odnośnie konieczności wykonania badań obrazowych mózgu lub badań laboratoryjnych. Zapewniamy dostęp do najnowocześniejszego obrazowania rezonansem magnetycznym, który znajduje się na terenie Centrum.
W zależności od obrazu klinicznego i radiologicznego choroby będziemy starać się postawić rozpoznanie wstępne jak najszybciej, czasem jest to możliwe już w trakcie pierwszej wizyty jednak zwykle wymaga to konieczności wykonania dodatkowy badań i odbycia 2-3 wizyt diagnostycznych. Już w trakcie pierwszej wizyty omówimy stosowane przez pacjenta leczenie i ewentualnie zaproponujemy dodatkowe leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. Po postawieniu rozpoznania przedstawimy dalszy plan opieki i leczenia obejmujący farmakoterapię oraz metody niefarmakologiczne: rehabilitację ruchową, funkcji poznawczych i leczenie dietetyczne.
Od czego zacząć?
Schemat 1
Jeśli podstawowym problemem jest pogorszenie pamięci u Pacjenta, który dotychczas nie był diagnozowany lub wykonywano już wcześniej diagnostykę neurologiczną, zazwyczaj proponujemy pierwszą konsultację u neurologa. W trakcie tej wizyty neurolog ocenia dotychczas wykonane badania oraz określa potrzebę wykonania innych konsultacji (np. neuropsychologicznej lub psychiatrycznej), dalszej diagnostyki i ewentualnego rozpoczęcia lub modyfikacji leczenia w zależności od indywidualnych wskazań.
Schemat 2
W przypadku osób młodych, dotychczas nie leczących się przewlekle i nie diagnozowanych, zwykle proponujemy przeprowadzenie pierwszej wizyty u neuropsychologa, który na podstawie przeprowadzonej oceny funkcji poznawczych określi konieczność odbycia konsultacji neurologicznej lub psychiatrycznej albo zaproponuje inne postępowanie.
Schemat 3
Dla pacjentów mających skierowanie od innych lekarzy umówimy wizytę u specjalisty wskazanego na skierowaniu. Skierowanie nie jest konieczne do rejestracji na wizytę, jednak zawarte tam informacje medyczne mogą ułatwić i przyspieszyć rozpoznanie. Po zakończeniu diagnostyki i określeniu leczenia, o ile pacjent wyrazi na to zgodę, wydamy informację dla lekarza kierującego z rozpoznaniem i proponowanymi zaleceniami medycznymi dla chorego.
Odwiedź NAS
Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci to:
- Kompleksowa ocena przez doświadczony zespół specjalistów.
- Łatwy dostęp do zaawansowanych metod obrazowania mózgu: rezonansu magnetycznego oraz SPECT i PET-CT.
- Możliwość wykonania badań uzupełniających, takich jak badania laboratoryjne czy pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.